jabłoni

Poznajmy letnie odmiany jabłoni

Gdy nadchodzi lato, nasze ogrody zaczynają tętnić życiem dzięki różnorodnym odmianom roślin. Wśród nich szczególne miejsce zajmują letnie odmiany , które są jak pierwszy promień słońca po chłodnej no czytaj więcej »

truskawki

Rozważamy sadzonki poziomek vs truskawek, które z nich wybrać?

Wbrew pozorom nie jest to pytanie łatwe. Z jednej strony mamy intensywnie słodkie i soczyste , które nikt nawet na śniadaniowych płatkach owsianych ignorować nie może. Z drugiej zaś, skromne poziomki czytaj więcej »

jABłONIE

Kiedy i jak sadzić jabłonie?

Jabłoń jest drzewem owocowym, które w polskich ogrodach jest szczególnie często oglądane – nic w tym dziwnego, gdyż nasze gleby są dla nich szczególnie korzystne. Dbając o nie odpowiednio, można zape czytaj więcej »

odmiana śliwy

Śliwa i jej odmiany

Śliwa i jej odmiany Uwielbiamy, kiedy nasze przydomowe sady cieszą oko i pozwalają na zbiór dorodnych owoców. To najlepsza nagroda za trud włożony w uprawę i pielęgnacje. Smak domowego ciasta czy ko czytaj więcej »

 

Śliwa i jej odmiany

Śliwa i jej odmiany

Uwielbiamy, kiedy nasze przydomowe sady cieszą oko i pozwalają na zbiór dorodnych owoców. To najlepsza nagroda za trud włożony w uprawę i pielęgnacje. Smak domowego ciasta czy kompotu z samodzielnie wyhodowanych owoców jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Śliwy to jedne z najpiękniejszych i najbardziej wdzięcznych drzew owocowych. Odmiany śliwek bywają przeróżne. Czym kierować się podczas wyboru? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Zacznijmy od śliwy

Owoce śliwy są powszechnie wykorzystywane w kuchni oraz medycynie. Są niezastąpione do przygotowania zimowych przetworów czy skutecznie działają na zaparcia. Bogate w witaminę E oraz inne składniki mineralne, takie jak wapń, magnez oraz żelazo i potas. Drzewko śliwki nie ma specjalnych wymagań, osiąga stosunkowo nieduże rozmiary. Najważniejsze, to zapewnienie drzewu odpowiedniej ochrony przed grzybami i owadami. Dla śliwek, najkorzystniejszym regionem do uprawy w Polsce są województa południowe oraz południowo - zachodnie, a przede wszystkim Podkarpacie. Każda odmiana śliwy jest inna. Scharakteryzujmy najbardziej lubiane i popularne rodzaje śliwek.

Królowa Wiktoria

Stare odmiany śliw mają to do siebie, że są najsmaczniejsze. Podobnie jest z Królową Wiktorią. Wcześnie zaczyna owocować ze średnią intensywnością. Jest odmianą wrażliwą na mróz, dlatego warto otulić ją w jej pierwszą zimę. Owoce są średniej wielkości, lekko wydłużone z charakterystyczną różowo - czerwoną skórą. Dojrzewanie odbywa się na przełomie sierpnia i września.

Tarnina

Śliwa odmiany ma różnorodne. Jedna z ciekawszych jest tarnina. Co ciekawe, nie jest drzewem, a krzewem o wysokości do 3 metrów. Rośnie najczęściej w środowisku naturalnym. Na tarninie owoce spotkać można na przełomie października aż do grudnia. Owoce są małe, o ciemnoniebieskiej skórce, podobne do borówki. Jest mrozoodporna i nie wymaga przycinania. Ma kwaśny smak.

Węgierka Biała

Śliwki odmiany bywają mniej lub bardziej popularne. Węgierka Biała to jedna z najbardziej znanych odmian. Pierwszych owoców możemy doczekać się dopiero około 3-4 lat od posadzenia. Później owocowanie jest regularne i obfite, warto więc poczekać. Jest samopylna. Skórka jest żółta z lekkim rumieńcem w odcieniach pomarańczy.

Amers

Odmiana wyhodowana w USA. Już w 2 roku od posadzenia możemy wypatrywać pierwszych owoców. To specyficzny śliwki rodzaj, który powstał z krzyżówki odmian Standard i Stanley. Jest odporny na choroby oraz mróz.

Cacanska Lepotica

To odmiana skrzyżowana z węgierki Wangenheima oraz Pożegacza. Drzewko osiąga stosunkowo małe rozmiary. Plony są obfite oraz regularne. odmiana śliwy jest odporna na choroby. Skórka jest ciemnogranatowa, pokryta jasnoniebieskim nalotem.

Haganta

To odmiana śliwy pochodząca z Niemiec. Najwięcej plonów zebrać można w drugiej połowie września. Jest to rodzaj śliwy wyjątkowo trwały i odporny. Owoce są bardzo duże, o masie około 50-80g.

Odmiany śliwek jest naprawdę nieskończenie wiele. Powyżej opisano jedynie wybrane rodzaje. Jeśli chcesz wzbogacić swój przydomowy sad o parę odmian śliw, poczytaj o ich charakterystyce, i wybierz najbardziej odpowiadające Twoim indywidualnym preferencją. Do dzieła!

Artykuły powiązane